Jak piszę...

Nigdy się nie zrażać – oto tajemnica mojego sukcesu. Ernest Hemingway
//bgbooks.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/logo.jpg
  • Nie czekam na natchnienie

    Ono przychodzi w trakcie pisania. Im więcej spędzam czasu nad klawiaturą, tym więcej rodzi się pomysłów.

  • Pisarze, których podziwiam

    Mam ich wielu, lecz wiem, że nigdy nie osiągnę  wyżyn, których oni dostąpili. Staram się rozwijać w miarę swoich ograniczeń i cieszy mnie każdy, nawet mały postęp. 

  • Pasja

    Wychowały mnie książki, dlatego słowo pisane ma dla mnie niesłychaną wartość. Czuję się uprzywilejowana, że mogę się nim posługiwać, że je doskonalę, że stało się moją pasją. 

Narzędzia i warunki pracy

Najważniejsze

„Mieć fan­tazję nie znaczy coś so­bie wy­myślać. To znaczy tworzyć coś z te­go, co istnieje”.

Tomasz Mann

Główne zasady pracy

Co jest najważniejsze...

Pisz codziennie

Wstaję zwykle o szóstej rano i dwie godziny przeznaczam na pisanie. Potem wciągają mnie różne obowiązki dnia, ale zajmując się nimi, nie przestaję myśleć o tym, nad czym pracowałam rano. Dopadam wolne chwile i zapisuję nowe idee, które rodzą się podczas pracy w ogrodzie czy przy gotowaniu obiadu. Wieczorem znowu zasiadam do komputera i przelewam na „papier” to, co narodziło się w mojej głowie.

PRZEMYŚL POSTACIE

Wiem, jaką chcę książkę napisać, mniej więcej zbudowałam sobie w głowie, czy na papierze szkic fabuły, ale najważniejsze są dla mnie postacie, bo to one są żywe, każda z nich jest inna, inaczej wygląda, myśli i reaguje. Zawsze staram się, żeby główni bohaterowie byli wyraziści, wzbudzali emocje, niekoniecznie byli uwielbiani, gdyż nie ma ludzi idealnych. Dla mnie najgorsza postać, to nijaka postać.

Inspiracje

Zwykłe historie ludzkie, nawet te z pozoru banalne potrafią mnie zainspirować do stworzenia może nie głównej fabuły czy bohatera, ale potrafię z nich wyłuskać fragment, zabawną sytuację, jakiś charakterystyczny rys. Ludzie z reguły nie lubią słuchać, raczej wolą mówić. Dla pisarza ta pozorna ludzka wada staje się zaletą.