BEATA GOŁEMBIOWSKA  – PISARKA – DZIENNIKARKA – FOTOGRAF – REŻYSER

 

 

Po ukończeniu studiów biologii środowiskowej na U.A.M. w Poznaniu w 1981 r. podjęłam pracę w Muzeum Okręgowym w Radomiu. W 1989 r. wyemigrowałam do Kanady, gdzie uzyskałam dyplom fotografii na Dawson College w Montrealu. Pracowałam jako fotograf mody, równocześnie wystawiając swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich zostało zakupionych przez: Galerię Muzeum Sztuk Pięknych, City of Verdun, Lotto Quebec, Regards du Québec, Groupe SM oraz prywatnych kolekcjonerów.

 

Już w okresie studiów fotograficznych zaczęłam pisać artykuły do czasopism polskich i kanadyjskich o tematyce przyrodniczej i fotografii. W latach 2002 – 2006 pracowałam jako malarka dekoracyjna i dekoratorka dla programu telewizyjnego „Debbie Travis Facelift”. W latach 2006-2014 pracowałam dla Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki oraz QueenArt Films. W 2011 roku zostały opublikowane moje dwie pierwsze książki. Książka-album „W jednej walizce” i powieść „Żółta sukienka”. 

Beata portret small

Jako dziennikarka i fotografik współpracuję z torontońskiem dziennikiem „Gazeta”.

W latach 2014 – 2016 byłam członkiem Związku Literatów Polskich.

Nagrody i wyróżnienia

1996 – Wyróżnienie Regards du Quebec – album La Famille

2014 – Finalistka konkursu literackiego – Jeden dzień, Polska, jaką pamiętam

2015 Granice.pl – Malowanki na szkle najlepszą książką Wiosna 15

2018 Wiedeń – Nagroda Złote Sowy w kategorii literatura

IMG_0031 (1)
Master_beata_cartoon

NIE CZEKAM NA NATCHNIENIE

Ono przychodzi w trakcie pisania.

Im więcej czasu spędzam nad klawiaturą,

tym więcej rodzi się pomysłów.

MÓJ DOM – OSTOJA SPKOJU I CISZY

to moje wymarzone miejsce do pisania

Pierwszy – ten z marzeń, to domek w kanadyjskim lesie, w którym spędzam siedem miesięcy w roku – od końca maja do początku stycznia. Już jako nastolatka marzyłam o takiej oazie, lecz z czasem przestałam wierzyć, że „the dream will come true”. Tymczasem, w 2007 roku Joanna Potocka – osoba, która bardzo mi pomogła w procesie pisania książki „W jednej walizce”, zadzwoniła do mnie, że w miejscowości Rawdon jest mały domek na sprzedaż za bardzo niską cenę.

Rawdon, to miejscowość, w której osiedliło się wielu byłych polskich arystokratów. To oni stali się bohaterami mojej książki „W jednej walizce”. Kiedy padła propozycja kupna domku, mieszkałam z moim partnerem w Vancouver – mieście na zachodnim wybrzeżu Kanady. Perspektywa przeniesienia się z powrotem do Quebecu, francuskojęzycznej prowincji, nie uśmiechała mi się zbytnio. Jednak sam domek, jego otoczenie oraz przede wszystkim obecność w Montrealu moich dwóch córek przezwyciężyły moje wahania. Chatka została zakupiona!

W lutym 2008 przejechaliśmy całą Kanadę i zanim mogliśmy wejść do domku, musieliśmy odgarnąć półtora metra śniegu! Podobną ilość trzeba było zwalić z dachu.

Kilka lat nam zajęło, aby domek wyremontować, dobudować dużą werandę i garaż. Obecnie mieszkam w nim sama i nie wyobrażam sobie innego miejsca do życia. Jego urodę oddają załączone zdjęcia.